Nadchodzi koniec fraudów?


#ubezpieczenia / poniedziałek, 4 lutego, 2019

Czyżby nadchodził koniec wyłudzeń w ubezpieczeniach komunikacyjnych?

Właśnie wystartowała platforma Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do identyfikacji przestępczości ubezpieczeniowej. Główny cel: wspomaganie ubezpieczycieli w ujawnianiu wyłudzeń odszkodowań.

Jak wynika z szacunków Insurance Europe, ok. 10% roszczeń o wypłaty odszkodowań w Europie może być „obciążona nieprawidłowościami”. Czyli po prostu powinna wzbudzać czujność ubezpieczycieli.
W Polsce aż 70% wyłudzeń z działu II dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych. I mówimy tu o grubych milionach złotych, na które apetyt mają oszuści… W samym 2017 r. z OC i AC udaremniono wyłudzenia na kwotę ponad 138 mln zł!

Z platformy mogą bezpłatnie korzystać wszyscy członkowie UFG, czyli wszyscy ubezpieczyciele sprzedający w Polsce ubezpieczenia komunikacyjne. Fundusz będzie im wskazywał schematy działań przestępczych, podejrzane zdarzenia i sieci powiązań między nimi. Ułatwi to „życie” nie tylko ubezpieczycielom, ale i organom ściągania.

Prace nad nową platformą trwały blisko 2 lata. Łączny koszt projektu sięgnął 36 mln zł i był współfinansowany przez Unię Europejską.

Zobacz post na Fb.