Filmowe ubezpieczenia


#ubezpieczenia / piątek, 22 listopada, 2019

W wielu filmowych produkcjach możemy znaleźć wątki ubezpieczeniowe bardziej lub mniej znaczące. Bywa, że ubezpieczyciele zostają przedstawieni w niekorzystnym świetle, ale bywa też, że sami tropią oszustów. Czasem też ktoś kogoś zabija dla pieniędzy z ubezpieczenia. Filmy z ubezpieczeniami w tle to doskonała rozrywka dla ubezpieczeniowców. Chyba że mają ich dość na co dzień…
– Anna Trzcińska, #dumnazubezpieczeń

Ubezpieczeniowcy na co dzień mają sporo pracy. Jeśli jednak nawet w czasie wolnym ubezpieczeń im brakuje, mogą sobie na przykład obejrzeć film z takimiż wątkami. Ot, taka ubezpieczeniowa rozrywka. Portal PropertyCasualty360 przygotował zestawienie 25 najlepszych filmów z szeroko rozumianymi ubezpieczeniami w tle. Niektóre z nich pewnie warto obejrzeć , jeśli ktoś na przykład nie wie, co zrobić z tymi długimi jesienno-zimowymi wieczorami.

Czarny charakter

Jedną z propozycji jest „Zaklinacz deszczu” (The Rainmaker), film z 1997 r. na podstawie prozy Johna Grishama, z Mattem Damonem i Dannym DeVito. Głównym bohaterem jest młody prawnik, który zaczyna jako tzw. ambulance chaser – szuka potencjalnych klientów w szpitalach. Ubezpieczyciel – Great Benefit – jest czarnym charakterem, który nie chce pokryć kosztów leczenia chłopaka chorego na białaczkę. Obłudnego prezesa firmy gra Roy Scheider, szerzej wszystkim znany z filmu „Szczęki”. Oczywiście, jak to w filmach bywa, młody prawnik wygrywa w sądzie z wielkim koncernem.

Problem z pokryciem kosztów leczenia pojawia się również w filmie „John Q” z 2002 r. z Denzelem Washingtonem w roli głównej. Tutaj zdesperowany ojciec przetrzymuje zakładników na izbie przyjęć i chce w ten sposób zmusić lekarzy do przeprowadzenia transplantacji serca jego syna. Zakres ubezpieczenia nie obejmuje bowiem tego typu operacji.

Dla odmiany, w ekranizacji powieści Agathy Christie „Zło czai się wszędzie” (Evil Under the Sun) z 1982 roku, to nie ubezpieczyciel jest tym „złem”. Gdy okazuje się, że rzadki diament przyjęty do ubezpieczenia jest falsyfikatem, firma ubezpieczeniowa wynajmuje detektywa Herculesa Poirot, aby zbadał sprawę.

Tytułowy Lloyd’s

Jak wiadomo, Lloyd’s jest dość unikalną i nietypową struturą ubezpieczeniową. Ale przy okazji może się też pochwalić tym, że jest tytułowym bohaterem filmu. „Lloyd’s of London” to obraz z 1936 r. czyli w sam raz dla wielbicieli starego kina. Opowiada o dwóch nastolatkach, którzy dowiadują się, że marynarze-piraci planują oszukać firmę ubezpieczeniową. Udają się więc do Londynu, by ostrzec właścicieli kawiarni Lloyd’sa. Dzięki przekazanym informacjom, jeden z nastolatków dostaje tam pracę, a później zakłada własny syndykat Lloyd’s of London.

Wątek lloyd’sowski można znaleźć także w filmie Alfreda Hitchcocka „Złodziej w hotelu” (To Catch a Thief) z Carym Grantem w roli głównej. Partneruje mu Grace Kelly, która wciela się w postać pięknej brokerki ubezpieczeniowej Lloyd’sa.

Kryminały i westerny

Dość często spotykanym w filmach kryminalnym wątkiem ubezpieczeniowym jest zabójstwo w celu uzyskania świadczenia
z ubezpieczenia na życie. Został on wykorzystany w „Podwójnym ubezpieczeniu” (Double Indemnity) z 1944 r. Tam nieszczęśliwa mężatka oraz agent ubezpieczeniowy firmy Pacific All Risk Insurance planują zamordowanie jej męża. Dla agenta głównym motywem zbrodni jest chęć zgarnięcia pieniędzy z polisy. W 1945 r. film zdobył 5 nominacji do Oscara. Ten sam wątek pojawia się także we włoskim filmie „Opętanie” (Ossessione) z 1943 r. Jest to pierwsza adaptacja powieści Jamesa McCaina „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”.

Jeśli ktoś zamiast kryminałów woli westerny (i ubezpieczenia), może obejrzeć film „Pechowiec na prerii” (Alias Jesse James). Głównym bohaterem jest nieudolny agent ubezpieczeniowy, któremu pewnego dnia udaje się sprzedać ubezpieczenie na życie na sumę 100 tys. USD. Nie wie niestety, że jego klient to rewolwerowiec Jesse James, prowadzący dość ryzykowny tryb życia. Kiedy prawda wychodzi na jaw, szef każe agentowi odkupić ubezpieczenie i wysyła go w pościg za bandytą.

Pracując w ubezpieczeniach

Ubezpieczenia w filmach to nie tylko ubezpieczeniowe wątki. Wielu głównych bohaterów po prostu w ubezpieczeniach pracuje – Truman Burbank, czyli Jim Carrey w „The Truman Show”, Warren Schmidt, czyli Jack Nicholson w filmie „Schmidt”, Jeremy Irons jako Kafka w filmie o tym samym tytule. Prawdziwa plejada aktorska… A z innych – Reuben Feffer, czyli Ben Stiller w „Nadchodzi Polly” czy Pan Iniememocny w kreskówce „Iniemamocni”.
Anna Trzcińska,
#dumnazubezpieczeń