Nowa misja życia


#dumnizubezpieczeń, #komentarz, #ubezpieczenia / czwartek, 12 grudnia, 2019

Dziś mocniej niż kiedykolwiek misją ubezpieczycieli i agentów jest uświadamianie ludziom potrzeby zapobiegania chorobom cywilizacyjnym i zabezpieczenia pieniędzy na ich leczenie. Pieniędzy, które w wielu przypadkach po prostu ratują życie. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, w którym coraz więcej ludzi będzie chorować. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie. Do 2025 roku może wzrosnąć o kolejne 25%. To przerażające dane.
– o misji życiówki opowiada Jolanta Karny, wiceprezes Avivy

Z drugiej strony mamy ogromny postęp medycyny, dzięki czemu choroby nowotworowe zostały przeklasyfikowane ze śmiertelnych na przewlekle. Ta zmiana jednak wymaga dużych nakładów finansowych, także ze strony pacjentów. Dużo lepiej płacić składkę za ubezpieczenie obejmujące poważne zachorowania niż z własnej kieszeni finansować diagnostykę i leczenie. W zależności od rodzaju nowotworu, jego zaawansowania i przyjętej terapii potrzeba na to od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Ostatnio rozmawiałam z lekarzem, który opowiadał o tym, jak jego majętny znajomy zachorował na nowotwór. „Pieniądze nie grają dla mnie żadnej roli” powiedział pacjent, gdy zaczynali rozmowę o terapii. Doktor na to: „Ale czy ma Pan świadomość, że na najbliższe 3 miesiące będzie potrzebował 500 tys. zł, a leczenie potrwa minimum 24 miesiące?” Mało kto ma taką kwotę wolnych środków, nawet jeśli dobrze zarabia.

Sytuacje z życia wzięte najlepiej przemawiają do wyobraźni. Naszą rolą jest uświadamianie ludziom, że mogą zapobiegać groźnym chorobom poprzez odpowiedni styl życia, i mogą też zapewnić sobie pieniądze na leczenie. Takie ubezpieczenie jest dziś absolutną koniecznością. Z leczeniem coraz większej liczby pacjentów, którzy mają coraz wyższe oczekiwania, nie poradzi sobie system publiczny. Pomagajmy ludziom uniknąć sytuacji, że muszą sprzedawać majątek, zapożyczać się i organizować zbiórki na leczenie.

Ubezpieczenie w pakiecie z leczeniem
Strategie wielu ubezpieczycieli w tym zakresie są podobne, różnią się jedynie realizacją. Obecnie kluczową ofertą są poważne zachorowania, świadczenia szpitalne, druga opinia zagranicznego specjalisty. Niektóre firmy same tworzą sieć placówek medycznych dla swoich klientów, inne oferują organizację i finansowanie leczenia ciężkich chorób za granicą. W przyszłości być może ubezpieczenie zdrowotne będzie sprzedawane w pakiecie z dostępem do leczenia jako jeden produkt. W dużej mierze będzie to zależało od rozwoju służby zdrowia.

Obserwując Europę czy USA, widzimy, że inne kraje mają mniejsze problemy z kolejkami do lekarzy czy z terminami badań. Gdyby ubezpieczenie zdrowotne było sprzedawane w pakiecie z możliwością leczenia, to rolą ubezpieczyciela byłaby organizacja i finansowanie badań oraz leczenia swoich klientów we współpracujących klinikach. To może być kolejny etap rozwoju ubezpieczeń w Polsce.
Jolanta Karny
Wiceprezes zarządu, Aviva