Zdrowie w firmie


#komentarz, #ubezpieczenia / wtorek, 28 stycznia, 2020

Prywatna opieka medyczna to nie tylko benefit motywujący pracownika, ale również ważny element budowania pozytywnego wizerunku firmy w oczach obecnych i potencjalnych zatrudnionych.
– Tomasz Farny, Krzysztof Banaszewski, Zdrowie w Firmie


Dzięki benefitom pozapłacowym pracodawcy wygrywają „walkę” o najlepszych kandydatów. Firmy zapewniające świadczenia dodatkowe przyciągają więcej potencjalnych pracowników podczas procesu rekrutacji. W świetle faktu, iż pracodawca o profilu korporacyjnym oferuje opiekę medyczną, a dodatkowo praca w takim miejscu uznawana jest za prestiżową, to mniejsze firmy analogicznie inwestują w pakiet socjalny, aby uchronić się przed odpływem pracownika.

Prywatna opieka medyczna jest jednym z podstawowych benefitów w firmach.
Jest to nie tylko pożądany benefit, ale również wykorzystywany przez wielu pracowników. Daje to poczucie komfortu, że w przypadku nieprzewidzianej sytuacji pracownicy mają możliwość skorzystać z opcji umówienia się do specjalisty szybciej i łatwiej.

Rolę opieki medycznej należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach:
1. Sposób postrzegania opieki medycznej przez pracowników o wysokich kwalifikacjach, np. pracujących w IT, widzimy bardziej jako standard w czynnikach higieny pracy niż w aspektach motywacyjnych. Z kolei kadra biurowa oraz pracownik niższego szczebla lub w branżach wolumenowych, takich jak produkcja, wciąż w dużej mierze postrzega prywatną opiekę jako benefit motywacyjny.

2. W zakresie czynników wpływających na zakup warto wskazać:
– dostępność różnej formy pakietowej,
– długość zobowiązania oraz gwarancję cen,
– rzeczywistą dostępność placówek w bezpośredniej lokalizacji biura,
– mniej zwolnień z przyczyn zdrowotnych, wyjść do lekarza,
– lepszy wizerunek pracodawcy w oczach pracowników,
– employer branding na zewnątrz,
– konkurencyjność względem innych firm.  

Pakiety medyczne jako dodatkowy benefit są bardzo cenione wśród pracowników. We współpracy z centrum medycznym pracownicy najbardziej cenią sobie dostępność terminów, szeroki wybór specjalistów oraz krótki czas oczekiwania na wizytę i badania specjalistyczne, które zapewniają pakiety.

W większości dużych firm pakiet medyczny dla pracowników jest już standardem, jednakże coraz chętniej tego rodzaju benefit proponują także mniejsze organizacje z sektora MSP. Jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów prywatną opieką medyczną, jest ona najczęściej wymienianym i oczekiwanym benefitem. Natomiast trzeba pamiętać, że w niektórych branżach, np. finansowej czy wspomnianej IT, pracownicy postrzegają pakiet medyczny jako standard. W takich sytuacjach, chcąc wdrożyć pakiet medyczny, musi on spełniać najwyższe kryteria jakościowe w zakresie dostępności i obsługi.

Tomasz Farny, Krzysztof Banaszewski
partnerzy zarządzający
Zdrowie w Firmie