Uniqa bierze Axę za 1 mld euro


#dumnizubezpieczeń, #ubezpieczenia / sobota, 8 lutego, 2020

Grupa Axa zawarła umowę z Uniqą na sprzedaż swojej działalności w Polsce, Czechach i na Słowacji. Cena transakcji to 1 mld euro. Celem przejęcia są spółki życiowe i majątkowe, firmy inwestycyjne, fundusze emerytalne i firmy usługowe w tych trzech krajach (operacje Axy XL oraz Axy Partners nie mieszczą się w zakresie transakcji w żadnym z trzech krajów). Według danych za 2018 rok, Axa na polskim rynku jest numerem 6 w segmentach majątkowym i emerytalnym, a 9 w segmencie życiowym. Ma 1575 pracowników, a jej przychody na koniec 2018 r. wyniosły 585 mln euro.

Zakończenie transakcji przejęcia operacji Axy przez Uniqę zależy od spełnienia zwyczajowych warunków, w tym uzyskania wymaganych zgód regulacyjnych. Finalizacja przejęcia ma nastąpić do 4. kwartału 2020 r. Polska Axa zaznacza, że do tego czasu nic się nie zmienia dla jej klientów, pracowników i partnerów.

Thomas Buberl, CEO Axy, komentuje:
„Transakcja stanowi kolejny krok w kierunku uproszczenia działalności grupy, jesteśmy przekonani, że operacje Axy w Europie Środkowej i Wschodniej skorzystają na silnej obecności Uniqi i lokalnym doświadczeniu w tym regionie, co stworzy nowe możliwości rozwoju z dalszym naciskiem na dostarczanie wartości dla klientów. Chciałbym podziękować kadrze zarządzającej i wszystkim pracownikom naszych polskich, czeskich i słowackich spółek za ich stałe zaangażowanie na przestrzeni lat i życzyć im sukcesów w przyszłości”.

Andreas Brandstetter, CEO Uniqi, dodaje:
„Operacje Axy w CEE doskonale wpisują się w naszą długoterminową strategię. Ich silna koncentracja na rentownej działalności detalicznej i zrównoważonym portfelu produktów uzupełnia nasz obecny biznes i czyni nas numerem 5 w rosnącym regionie Europy Środkowej i Wschodniej”.

Uniqa podkreśla, że posiada prawie 20-letnie doświadczenie na rynkach polskim, czeskim i słowackim. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej to dla grupy drugi – po Austrii – najważniejszy rynek. Uniqa jest obecnie numerem 10 na rynku w Polsce z 1,5 mln klientów, 6 co do wielkości firmą ubezpieczeniową w Czechach z 800 tys. klientów i 4 na Słowacji z 500 tys. klientów. Dzięki przejęciu zyska dodatkowo 3,2 mln klientów w Polsce, 800 tys. w Czechach i 750 tys. na Słowacji. To sprawi, że Uniqa zostanie piątym największym ubezpieczycielem w Polsce i Czechach, a czwartym na Słowacji. Tym samym, znacząco poprawi swoją pozycję na każdym z tych rynków.

Andreas Brandstetter podkreśla:
„Axa doskonale do nas pasuje: firmy są znakomicie zarządzane i mają silną pozycję rynkową. Transakcja ta przyniesie nam nowych klientów indywidualnych i korporacyjnych na trzech rozwijających się rynkach, na których już teraz jesteśmy bardzo rentowni”.