Kiedy sale koncertowe i stadiony milczą


#ubezpieczenia, #wiedza / środa, 13 maja, 2020

Pandemia koronawirusa postawiła na głowie cały kalendarz światowych imprez. Jak wylicza broker ubezpieczeniowy GrECo: na świecie odwołano blisko 2,4 tys. targów, z czego w samej Europie: 1,5 tys. W Niemczech nie odbędzie się nawet największe święto piwa – Oktoberfest w Monachium. Podobnie dramatyczna sytuacja dotknęła świat sportu: odwołano m.in. ligowe mecze piłki nożnej oraz mistrzostwa Europy (UEFA Euro 2020), turnieje tenisowe Grand Slam, a nawet Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Nie lepiej jest na scenach kultury. Nie odbędą się festiwale, w tym Open‘er czy Pol’and’Rock (dawniej: Przystanek Woodstock), odwołano Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich i wielkie trasy koncertowe, jak np. The Rolling Stones. A to tylko kilka przykładów…

Zarówno media, jak i organizacje ochrony konsumentów informują o prawach zainteresowanych osób w przypadku odwołania imprez. Ale co z organizatorami, sponsorami i gospodarką, której to również dotyczy? Wolfgang Konrad, organizator odwołanego maratonu Vienna City Marathon, mówi o stratach Wiednia w wysokości ponad 25 milionów euro: odwołanych zostało około 140 tys. noclegów, a sami organizatorzy ponieśli już wydatki w wysokości około 1,7 miliona euro. A mówimy przecież tylko o jednej imprezie…

Jak można zabezpieczyć się przed takimi stratami?
Wielu organizatorów stawia na ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy. Zapewniają one ochronę w przypadku odroczenia, odwołania lub rezygnacji z imprezy. Produkty te są zaprojektowane jako „ochrona all risk”. Oznacza to, że zasadniczo wszystkie zdarzenia, które nie są wyraźnie wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej, są uważane za ubezpieczone.

Powszechnym powodem zawarcia takiego ubezpieczenia jest ochrona na wypadek nieobecności „głównego aktora” z powodu choroby. Na przykład trasa koncertowa Christiny Aguilery została w 2018 roku odwołana po tym, jak piosenkarka straciła głos. Organizatorzy imprez plenerowych myślą przede wszystkim o takich zjawiskach jak burze lub nawałnice – one również są ubezpieczalne.

W ostatnich latach ryzyka podlegające ubezpieczeniu wyraźnie uległy zmianie. Do ubezpieczonych ryzyk należały między innymi:

  • Siła wyższa – np. odwołanie Koncertów Filharmoników Wiedeńskich czy motocyklowych mistrzostw świata w Japonii z powodu wulkanicznej chmury pyłu znad Islandii w 2010 roku.
  • Terror – np. przerwanie Festiwalu Rock am Ring w 2017 roku.
  • Powody etyczne – np. odwołanie w 2015 roku Jarmarku w Grazu po tym, jak szaleniec za kierownicą samochodu terenowego zabił 3 osoby.

A co z odroczeniem lub odwołaniem imprezy z powodu zbliżającego się zagrożenia epidemią? To ryzyko również jest ubezpieczalne. Wiele firm już o to zadbało.

Jak podaje GrECo za Handelsblatt, skumulowana kwota ubezpieczenia dotycząca przesuniętych na 2021 rok Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio wynosi około 2,6 mld euro. Szacuje się, że z tej kwoty 800 mln euro przypada na ubezpieczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Większa część jest rozdzielona między inne podmioty gospodarcze: sponsorów, stacje telewizyjne, organizatorów wycieczek czy hotele. Suma ubezpieczenia dla samej branży turystycznej szacowana jest na 600 mln euro.

Jakie koszty są pokrywane przez ubezpieczenie?
Możliwości ubezpieczeniowe są różne i zależą od potrzeb danego ubezpieczonego: sponsor chciałby otrzymać zwrot kosztów reklamy, właściciel hotelu zwrot za utratę noclegów, a organizator chciałby znaleźć się w takiej samej sytuacji, jak gdyby impreza normalnie się odbyła.

Podstawowy zakres pokrycia to:

  • Wzrost kosztów związanych z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków (np. z powodu przesunięcia terminu).
  • Zwrot opłat za wstęp / udział w imprezie.
  • Zwrot dokonanych płatności i przejęcie zobowiązań umownych (np. honorariów dla artystów).
  • Odszkodowanie za utratę zysku.

Duże imprezy są prawdziwą ekonomiczną siłą napędową, ale nawet w przypadku mniejszych imprez – krajowych czy międzynarodowych – ubezpieczenie na wypadek odwołania imprezy może być opłacalne. Jak pokazują wysokie sumy ubezpieczenia związanego z igrzyskami olimpijskimi, gotowych ubezpieczycieli jest wielu, a oferowane rozwiązania są bardzo zróżnicowane.

Przyszłość
Obecny kryzys potwierdza , że wybór właściwego rozwiązania ubezpieczeniowego ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku wystąpienia szkody.
Zobaczymy, jak rozwiązania ubezpieczeniowe będą się rozwijać. Nowo stosowane polisy nie zapewniają obecnie pokrycia strat związanych z COVID-19. Do początku 2020 roku wyłączenie to w umowach ubezpieczeniowych nie istniało. Tym ważniejsze jest, aby nie myśleć o możliwościach ubezpieczenia tuż przed rozpoczęciem zdarzenia, lecz rozważyć tę kwestię na wczesnym etapie projektu i w razie potrzeby podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Czy mowa o wydarzeniu kulturalnym, targach lub kongresach, imprezach sportowych czy festiwalach tematycznych – dla wszystkich istnieją odpowiednie możliwości ubezpieczenia eventu. Trudności związanych z odwołaniem imprezy jest wiele, ale można przynajmniej ograniczyć straty finansowe.

Źródło: GrECo