Zielona Karta już nie będzie zielona, ale…


#dla agenta / piątek, 26 czerwca, 2020

Od 1 lipca 2020 r. dokument Zielonej Karty będzie akceptowany również w wersji czarno-białej – zgodnie z porozumieniem państw systemu Zielonej Karty. Klasyczna zielona wersja będzie w użyciu aż do wyczerpania istniejących zapasów. Po 30 lipca 2021 r. w użyciu pozostanie tylko czarno-biała wersja dokumentu.
Zmiana ma umożliwić elektroniczne dostarczenie polisy klientom, którzy sami sobie mogą ją wydrukować.

Ale…
W Polsce czarno-biała 'Zielona Karta' pojawi się dopiero za rok!

Zapytaliśmy Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jak polska strona zapatruje się na czarno-białe druki Zielonej Karty (porozumienie w tej sprawie, na gruncie międzynarodowym, zawarło Zgromadzenie Ogólne Rady Biur Systemu Zielonej Karty).

Zmiana koloru certyfikatu zależy od decyzji poszczególnych krajowych Biur Narodowych. W Polsce czarno-biały druk wprowadzony do obiegu zostanie dopiero 1 lipca 2021 roku.
Niestety… jeszcze rok musimy poczekać na to ułatwienie.
Za to już teraz, od 1 lipca 2020 roku, czarno-biała wersja będzie akceptowana przy wjeździe do naszego kraju – o ile na innym rynku ten format zostanie już wprowadzony.

Tymczasem ubezpieczyciele będą wydawać certyfikaty Zielonych Kart tak jak do tej pory. Wszelkie wystawione do tego czasu oraz w przyszłości Zielone Karty zachowają swoją ważność do końca okresu ich obowiązywania, wskazanego w certyfikacie, nie później jednak niż 2 lata po wprowadzeniu opisanych zmian. Kontrola certyfikatów przy przekraczaniu granic oraz na terytoriach krajów trzecich odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.

—————————————-
Zielona Karta to chyba ostatnie już ubezpieczenie, które tak jednoznacznie kojarzone jest z kartką papieru. Wymagana fizyczna postać dokumentu skuteczne uniemożliwia pełną dygitalizację procesu obsługi klienta oraz stwarza swego rodzaju kłopot z dystrybucją druków wśród agentów.