Branża ubezpieczeniowa dla Ukrainy


#dumnizubezpieczeń, #ubezpieczenia / wtorek, 1 marca, 2022

Bezpłatne OC graniczne dla Ukraińców to pomysł, który szybko narodził się w głowach ubezpieczeniowców. Nie wszyscy Ukraińcy posiadają Zieloną Kartę. I raczej nikt nie miał głowy, by myśleć o przepisach oraz formalnościach, gdy decydował się opuścić dom, kraj i szukać schronienia w Polsce.
Teraz na Ukraińców przekraczających przejście graniczne z Polską czekają agenci ubezpieczeniowi. Razem z innymi Polakami zapewniają ciepłą herbatę, posiłek, ubrania. I przygotowują dokumenty, by zapewnić ochronę ubezpieczeniową opłacaną przez Ergo Hestię, PZU i Wartę. A w całym kraju czekają pozostali pośrednicy – by pomóc jak tylko się da.

Bezpłatne OC to największy, wspólny branżowy projekt pomocy Ukraińcom… ale absolutnie nie jedyny! Branża ubezpieczeniowa bardzo mocno, z wielkim zapałem i sercem angażuje się na wszystkie sposoby w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Ubezpieczeniowe ręce na pokład!

Zacznijmy od ubezpieczycieli:

 • Polska Izba Ubezpieczeń zaczęła prowadzić swoją stronę również w jęz. ukraińskim i przygotowała zestawienie najbardziej przydatnych informacji, adresów i telefonów dla obywateli Ukrainy
 • PZU wspiera działanie Ministerstwa Zdrowia i poprzez PZU Zdrowie zapewnia Ukraińcom szybki dostęp do pomocy medycznej poza godzinami pracy placówek podstawowej opieki zdrowotnej – w nocy, w weekendy i święta. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 mogą otrzymać poradę medyczną, receptę, skierowanie. Infolinia jest obsługiwana w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
 • Warta ustanowiła fundusz w wysokości 10 mln zł, przeznaczony na potrzeby osób dotkniętych wojną w Ukrainie, w tym przede wszystkim na rzecz sierot i rodzin przebywających obecnie w Ukrainie oraz uchodźców przebywających na terenie Polski. Dodatkowo wspiera kwotą 1 mln zł pracownicze inicjatywy dla uchodźców. Zamierza także zatrudniać Ukraińców.
  (Ponadto Warta postanowiła wstrzymać ubezpieczania majątku firm na terenie Rosji i Białorusi).
 • Grupa Allianz przeznaczyła 12,5 mln euro na pomoc humanitarną: 10 mln euro dla działań humanitarnych związanych z inwazją na Ukrainę (m.in. poprzez Niemiecki Czerwony Krzyż) oraz 2,5 mln euro na wsparcie darowizn pracowników.
 • Nationale-Nederlanden przekazało wsparcie dla fundacji Twarze Depresji. Nie Oceniam. Akceptuję, by mogła uruchomić bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Ponadto przekazuje 500 tys. zł na działania pomocowe dla Ukrainy.
 • 50 tys. zł na pomoc materialną i psychologiczną przeznaczyło również Unum.
 • Euler Hermes finansuje paliwo do swoich samochodów służbowych na kursy do przejść granicznych. Wspiera też pracowników, którzy przyjmują u siebie rodziny z Ukrainy.
 • Prudential zapewnia pomoc bezpośrednio konkretnym uchodźcom, ale pomaga także poprzez uruchomienie środków dla dwóch fundacji: SOS Wioski Dziecięce oraz Habitat for Humanity.
 • Wszyscy starają się, by ich infolinie funkcjonowały również w języku ukraińskim. To zaangażowanie m.in. Mondial Assistance i ukraińskich pracowników asystora.

Ponadto ubezpieczyciele wspierają swoich ukraińskich pracowników. PZU natychmiastowo ściągnęło do Polski zatrudnionych w PZU Ukraina. Aktualnie ubezpieczyciel organizuje transporty dla rodzin pracowników. Akcję ściągania Ukraińców do Polski rozpoczęły też Compensa i Uniqa. Ta druga dodatkowo zorganizowała też pomoc psychologiczną i prawną dla ukraińskich pracowników.

Możecie na nas liczyć!

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy oferują również multiagencje ubezpieczeniowe oraz pośrednicy z całej Polski.

 • CUK uruchomił dedykowaną infolinię w języku ukraińskim, aby pomóc we wszelkich tematach dotyczących ubezpieczeń w Polsce. Konsultanci udzielą wsparcia, każdemu kto go będzie potrzebować.
 • Ultra Ubezpieczenia podkreśla w mediach społecznościowych: „Mówimy po ukraińsku!! Potrzebujesz ubezpieczenia? Porady lub pomocy z dokumentami? Zapraszamy do naszego biura w Olsztynie”.
 • Asist informuje o możliwości otrzymania bezpłatnie krótkoterminowego ubezpieczenia OC w siedzibie firmy w Starogardzie Gdańskim. Ponadto powstała facebookowa grupa „Agenci Assist dla Ukrainy”, by skoordynować i wzmocnić działania.
 • OVB promuje zbiórkę – środki będą przeznaczone na zapewnienie warunków do życia pracownicy OVB Ukraina i jej rodzinie, a w dalszej kolejności innym uchodźcom.

Multiagenci i agenci bardzo zaangażowali się w promocję informacji o bezpłatnym krótkoterminowym OC od Ergo Hestii, PZU i Warty. I organizują wiele własnych akcji: prowadzą zbiórki potrzebnych artykułów, dostarczają je, organizują transporty dla uchodźców, a nawet przekształcają swoje biura na tymczasowe mieszkania, by przyjąć ukraińskie rodziny.

Prywatną gościnę uchodźcom proponuje wielu ubezpieczeniowców – u części z nich Ukraińcy już odnaleźli bezpieczną przystań. Ale na tym nikt nie kończy – już w trakcie powstawania tego tekstu docierało do nas mnóstwo informacji o kolejnych pięknych inicjatywach branży ubezpieczeniowej.

Wszyscy trzymamy kciuki, by Ukraińcy wygrali i doczekali się swojego wolnego, bezpiecznego kraju. To dzisiaj jest najważniejsze. Ale jednocześnie – obok słów uznania dla bohaterskiej postawy naszych sąsiadów – dodajemy tradycyjne uznanie dla branży:

#dumnizubezpieczeń!